وقتی نام الکتروتراپی می آید اولین چیزی که به ذهن عده ای می رسد این است: اتصال یک جریان الکتریکی به بدن! بله، این مساله ممکن است ترسناک و خطرناک به نظر بیاید اما در واقع این چنین نیست. تحریک الکتریکی یکی از روش های نوین فیزیوتراپی است که به بهبود آسیب ها و کاهش درد کمک می کند. با این مقاله همراه باشید تا با الکتروتراپی، فواید و کاربرد های آن در درمان بیماری های مختلف مانند دیسک کمر بیشتر آشنا شوید. می توانید از فهرست زیر برای دسترسی راحت به قسمت های مختلف مقاله استفاده نمایید.
الکتروتراپی یکی از درمان هایی است که هم می تواند در منزل توسط خود شما انجام شود هم در مراکز فیزیوتراپی و درمانی توسط پزشک. همان طور که از اسم این روش درمانی پیداست در آن از جریان الکتریکی استفاده می شود. در الکتروتراپی ، جریان الکتریکی به طور مستقیم بر روی عضله یا بافت اعمال می شود تا بخش آسیب دیده بدن را تحریک کند. الکتروتراپی از دو نوع جریان متناوب یا مستقیم برای التیام عضلات استفاده می کند، اگرچه جریان متناوب معمولا گزینه بهتری است.

فواید الکتروتراپی
الکتروتراپی در افزایش گردش خون، افزایش میزان جذب مواد غذایی و دارویی در بدن و تسریع در بهبودی انواع آسیب های عضلانی و اسکلتی کاربرد دارد. باید توجه داشت که میزان تاثیر الکتروتراپی به شدت ولتاژ اعمال شده بر بدن، نوع جریان، نوع و قدرت اندام و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. به طور کلی الکتروتراپی برای بهبود گردش خون، کاهش درد، تقویت ماهیچه ها، ترمیم بافت ها و تقویت و رشد استخوان ها استفاده می شود. دیگر فواید الکتروتراپی عبارتند از:

• الکتروتراپی برای رشد عضلات ، تحرک مفاصل و اسپاسم عضلات بسیار مفید است.
• در دسته درمان های بی خطر طبقه بندی می شود.
• در بسیاری مواقع نیاز به عمل جراحی را بر طرف می کند.
• باعث کاهش یا جلوگیری از درد در هر قسمت از بدن می شود.
• عملکرد عصب ها را بهبود می بخشد.
کاربرد های الکتروتراپی در فیزیوتراپی
الکتروتراپی در دامنه گسترده ای از ناهنجاری های ارتوپدی و عضلانی کاربرد دارد. این درمان هم در کاهش درد موثر است هم در درمان و بهبود آسیب ها. یکی از کارهای الکترو درمانی، آزاد کردن مسکن های طبیعی در بدن است که در تسکین درد ها بسیار موثر است.
درمان اضطراب و افسردگی
رفع خستگی های مزمن