فیزیوتراپیست حمید رضا سینائی

تخصص: منوال تراپیست ( کار با دست)
منوال تراپیست ( کار با دست)
شماره تماس:
021123456789

بیوگرافی

درمان دستی ( manual therapy  ) ( منوال تراپی)  روش درمانی است که توسط دستان فیزیوتراپیست بر روی بافت های بدن بیمار اعمال می شود و نقش موثری در بهبود و درمان آسیب ها ، بیماری های مفصلی و بافت های نرمی همچون عضلات ، فاشیا ، تاندونها ، لیگامانها، کپسول مفصلی و … بدن دارد.
این روش درمانی به درمان غیر جراحی بسیاری از بیماری و آسیب های اسکلتی کمک میکند.
وقتی بیومکانیک بدن دچار اختلال یا مشکلی میشه از جمله سفتی بافتها ، چسبندگی ، ناهماهنگی در انقباض و …  با تکنیکهای دستی گاها میتوان این مشکلات را بهبود داده و باعث برگرداندن بیومکانیک صحیح بافتها شده و بهبود عملکرد و کاهش درد را به دنبال داشته باشد. تکنیک های دستی را در کنار دیگر درمانهای فیزیوتراپی،  پزشکی ( دارویی یا جراحی ) یا  ورزشی به راحتی میتوان استفاده کرد که  باعث افزایش سرعت بهبودی می شود.
لازم به ذکر است که تکنیکهای دستی بسیار متنوع هستند از جمله:
مایوفاشیال ریلیز ( آزاد سازی پوشش حمایتی سه بعدی عضلات و فیبرهای عضلانی … که با توجه به وضعیت این پوشش و ارتباطات آن با دیگر بافتها با حرکات ظریف و کنترل شده میتوان عملکرد فاشیا و انعطاف آن را برگرداند که خود باعث بهبود عملکرد عضلات و کاهش درد و … میشود .)
موبیلیزیشن
مانی پولاسیون
تکنیکهای ماسل انرژی
تکنیکهای پی ان اف
تکنیکهای کششی
ویسرال مانیپولاسیون: تکنیکهای دستی در بهبود عملکرد احشا بدن (همچون روده ها و …)
ماساژ

همانطور که دیده میشود ماساژ یکی از روش های تکنیکهای دستی است و دیگر تکنیکها که ممکن است شبیه به ماساژ دیده شوند کاملا با ماساژ فرق دارند و نیازمند  دانش و تمرین بیشتری هستند.
در منوال تراپی بر اساس عارضه معمولا از یک یا چندین تکنیک درمان دستی استفاده میشود.
موارد کاربرد درمانهای دستی:
در اکثر مشکلات ارتوپدی مانند گرفتگی با دردهای عضلانی یا فاشیا در مناطق مختلف بدن از جمله گردن، پشت ، کتف ها ، کمر ، اندامها
محدودیت های حرکتی بدنبال آسیب ها یا جراحی و …
گیر افتادگی اعصاب
سفتی و انقباض عضلات
ضعف و خستگی
دردهای ارجاعی همچون سردرد
تورم اندامها
در تغییر راستای بدن و مفاصل (اصلاح وضعیت بدن )
بهبود عملکرد بافت های داخلی بدن مانند فعالیت روده ها
و …

تماس با من